logo

banner

Committees


 
2017 Committee of Council Calendar

 

COMMUNITY SERVICES ADVISORY COMMITTEE

Cindy Sharp
Sylvia Fairbank
David Stek
Bill Clark
Ross Ellsworth
Barb Prescott – Art in The Park Liaison
Jean Windover – Petrolia in Bloom Liasion
Margo Parsons – OHDCCA Liaison  
Councillor Joel Field – Council Rep 
Councillor Mary-Pat Gleeson – Council Rep
Laurissa Ellsworth – Department Advisor (Marketing) – Non-Voting
Mike Thompson – Department Advisor (Public Works) – Non-Voting
Director of Community Services, Dave Menzies – Non-Voting
Deputy Clerk/Operations Clerk, Mandi Pearson – Non-Voting
*

                                                                                                                                                                                                                                         
PETROLIA HERITAGE COMMITTEE

Martin Dillon
Susan McEwen
Jean Bradshaw
Heidi McNabb
John Phair
Eric Curragh
Dave Hext
Terry Syer
Councillor Liz Welsh – Council Rep
Councillor Ross O’Hara – Council Rep
Director of Cultural Services, Richard Poore – Non- Voting

*
                                                                                                                                                                                                                                                                     

                                                                                                                                                                                                                                           

LAMBTON COUNTY HISTORICAL SOCIETY

Councillor Tim Brown

PETROLIA-NORTH ENNISKILLEN FIRE MANAGEMENT COMMITTEE

Lawrence Swift, Fire Chief
Deputy Fire Chief Operations
Deputy Fire Chief Support Operations
Councillor Joel Field – Council Rep
Councillor Ross O’Hara – Council Rep
Director of Corporate Services/Treasurer, Rick Charlebois – Non Voting


COMMUNITY EMERGENCY VOLUNTEERS

Bill Clark, Divisional Chief Emergency Management
Steve McLaughlin – CERV Co-coordinator 
Al Bezanson
Lorne Given
Colleen Johnson
Councillor Joel Field – Council Rep
Councillor Grant Purdy – Council Rep
Lawrence Swift, Fire Chief

*

COMMITTEE OF ADJUSTMENT & PROPERTY STANDARDS MEMBERS

Les Whiting – Chair
Bill Clark
Martin Dillon
Don Welten – 1st Alternate
Ron Young -2nd  Alternate
Director of Operations, Mike Thompson – Non Voting
Deputy Clerk/Operations Clerk, Mandi Pearson – Secretary Treasurer
CAO/Clerk, Manny Baron – Alternate Secretary Treasurer 
*



*
BY-LAW ENFORCEMENT OFFICERS


Larry Garrett
Lawrence Swift
Mike Thompson
Paul Martin
County of Lambton

CHIEF BUILDING OFFICIAL

County of Lambton


PLANNER

County of Lambton

WASTE MANAGEMENT CITIZEN LIASON COMMITTEE

Councillor Liz Welsh
*


ST. CLAIR REGION CONSERVATION AUTHORITY

Mayor John McCharles



 
MUNICIPAL AUDIT COMMITTEE

See By-law 46-2014;

This committee is comprised of representation from the Townships of Brooke-Alvinston, Dawn-Euphemia, Enniskillen, St. Clair and Warwick, the Municipality of Lambton Shores, the Town of Plympton-Wyoming, Town of Petrolia and the The Village of Point Edward.


VICTORIA HALL ART ADVISORY COMMITTEE

Linda L. Smith
Karen Campbell
Anna May Aldous
Sylvia Fairbank
Dianne Nelles
Linda Smith
Councillor Liz Welsh – Council Rep
Councillor Tim Brown – Council Rep
Councillor Grant Purdy – Council Rep
Director of Town Marketing/VPP Front of House, Laurissa Ellsworth – Non Voting
Director of Cultural Services, Richard Poore – Non Voting
C.A.O./Clerk, Manny Baron – Non Voting
*

COURT OF REVISION DRAINAGE COMMITTEE

Councillor Tim Brown


PETROLIA COMMUNITY FOUNDATION COMMITTEE

Roger Mailloux
Helen Simpson
Doug Clark
Mike Bourque
Mayor John McCharles – Non Voting
CAO/Clerk – Non Voting

 

* – Mayor John McCharles is ex-officio and has the right to vote.